בית חדש? שדרוג חצר? החלפה של גדר מקיפה? ודאי לקחתם בחשבון את הכניסה והיציאה אל מרחב החנייה ואת השער הראשי של המרחב הפרטי שלכם. שערים חשמליים הם אלטרנטיבה מצוינת ופרקטית לשער רגיל ועל אחת כמה וכמה לשערים המשמשים לכניסה ויציאה לרכב הפרטי.

 

מהם הקריטריונים שאתם צריכים לקחת בחשבון לפני בחירת השער?

הצרכים שלכם עומדים בראש הרשימה: מה מטרת השער (רכב, מחסן, כניסה ראשית או אחורית), מי עושה בו שימוש (מבוגרים, ילדים, אורחים). יש לבדוק את מנגנוני הבטיחות של השער ולבדוק כי קיימת האפשרות לפתוח את השער גם ידנית (במקרה וישנה תקלה או בהפסקת חשמל). חשוב לשים לב למשך האחריות הניתנת על ההתקנה ועל השער עצמו. כמובן שחשוב לבצע השוואת מחירים הן באשר לסוגים של השערים והן באשר להצעות המחיר של החברות הפועלות בתחום.

 

מהם מנגנוני ההגנה הנדרשים לכל שער חשמלי?

בשערים חשמליים בעלי תו תקן של מכון התקנים הישראלי קיימת עינית שתפקידה הוא לפקח על פעילות תקינה שאינה מסכנת מבוגרים וילדים. העינית מוודאת כי אין דבר המפריע לשער להיסגר כתקנו. מנגנון נוסף הוא מנגנון העצר האחראי על עצירת תהליך הסגירה אם אכן קיים גורם מפריע. שני מנגנונים אלו הם בגדר הכרח.

 

האם אפשר להוסיף לשער ידני גם מנוע?

כל מקרה לגופו, ובהחלט כדאי לשקול את האפשרות להוסיף מנוע חשמלי לשער משום שהיא יכולה להוזיל עלויות (במקום לרכוש שער חשמלי חדש). מומלץ להזמין איש מקצוע כדי שיבחן את מיקומו של השער ומבנהו על מנת להעניק תשובה אחראית בנושא. ישנן חברות המספקות ייעוץ ללא עלות.

 

מה לגבי תו תקן?

משנת 2006 קיים תו תקן לשערים חשמליים אשר עוסק במערכת הבטיחותית החייבת להיות מותקנת בשער החשמלי. חברה המכבדת את עצמה תציג ללקוח את תו התקן המוכר של מכון התקנים הישראלי.

 

מהם סוגי השערים מהם ניתן לבחור את השער המתאים?

כל שער מותאם לאזור בו הוא נמצא: שער קונזולי קל, שער כנף חשמלי, שער קורה קונזולית, שער הזזה חשמלי, שער עליון/צדי. אלה וסוגים נוספים מותאמים לתנאי השטח ולתוואי הקרקע (מדרכה, כביש, כורכר, משטח ישר או לא) ולמיקום (יציאה לכביש ראשי, לרחוב צדדי או לרחבה סגורה). כמו כן, ההתאמה מבוצעת גם בהתייחסות לצורת הפתיחה המתאימה לאזור (גלישה בסמוך לגדר, פתיחה אל הרחוב, אל רחבת הבית או כלפי מעלה).

 

האם אפשר לתקן שערים חשמליים?

תיקון שער חשמלי בהחלט אפשרי, תלוי בסוג התקלה. חשוב לבדוק אם קיימת אחריות על התקנת השער ועל השער עצמו. לעתים עולה הצורך להתקין מנוע חדש בלבד. במקרים רבים מדובר בשער ישן הנדרש רק בהחלפת המנוע. מומלץ להתייעץ עם כמה אנשי מקצוע, גם כדי לוודא את סוג הקלקול וגם כדי לשמוע הצעות מחיר משתנות לתיקון השער או אולי לשקול החלפת השער הישן בשער חדש בהתאם להוצאות הנלוות לכל אפשרות.