מחסום חניה מהווה את הגבול הברור בין החוץ לבין המתחם הפרטי. המחסום בעל תו תקן, בטוח לפעולה ובעל מנגנון אוטומטי הפועל במקרה של תקלה או בעיה בתנועה החופשית של הזרוע.  מחסומים אלו מופעלים על ידי מערכת טכנולוגית מתקדמת המקנה את הנוחות הנדרשת לכל עובר ושב בעל היתר כניסה. מהם סוגי מחסומי החניה המוכרים כיום בשוק?

 

מחסום חשמלי – מחסום חניה

 

  • מחסום חניה המשולב בווילון

המחסום משמש במיוחד מפתחים רחבים. הוא מצויד במבנה נוסף פרט למוט המחסום המאפשר הגנה רחבה יותר, ולכן אינו מאפשר מעבר בני אדם מתחת למחסום. מוכר כמחסום המשרת גופים ציבוריים, משטרתיים וצבאיים.

  • מחסום דו צדדי

המחסום מאפשר כניסה ויציאה משני הכיוונים. על פי רוב משמש עבור מסלול נסיעה אחד אל מרחב חנייה, כאשר המחסום מולו עונה על הצורך בפתיחה מבוקרת ובסגירה של המסלול הנגדי. המחסום קצר יחסית אם כי לא בהכרח.

 

מחסום חשמלי – מחסום זרוע

מחסום חשמלי זה מתאים לשימוש ציבורי רחב (חניון ציבורי) וכן לשימוש פרטי (כניסה למרחב חניה של עסק). מחסום זרוע נחשב מהיר משום משקלו הקל יחסית, ולכן מועדף. המנוע הנדרש במקרה הנו איכותי וחזק כדי לענות על הצורך המתמיד בפתיחה ובסגירה, במיוחד כאשר מדובר בחניונים ציבוריים ובחניונים של בתי מגורים או משרדים מרובי קומות.

 

מחסום חשמלי מצויד בעין פוטו אלקטרית. תפקידה של העין לזהות תנועה. בצורה זו נמנעים מצבים בהם השער נסגר כאשר הרכב עדיין לא פונה מטווח הפעולה של השער. מחסום חשמלי מסוג זה יכול להיות מצויד באמצעי תקשורת סלולרי במידת הצורך.

 

מחסומי זרוע איכותיים אינם משמשים רק להתראה, אלא אכן מהווים פתרון יעיל עבור משיגי גבול. לא ניתן להרים מחסום זרוע על ידי שימוש בכוח פיזי, ולא ניתן לעבור דרכו באמצעות רכב. ניתן למצוא אותו גם לפני פסי רכבת, כניסה לשדה התעופה וכדומה. המחסום כולל מנגנון בקרה הכולל עינית בקרה, מנגנון הפעלה ותושבת מנגד, הקולטת את הזרוע.

 

מחסום זרוע מתקפל

במחסום מסוג זה מתקפלת הזרוע במרכזה בעת הפתיחה, וחוזרת למצבה הראשונה בעת הסגירה. המחסום מתאים למקומות מקורים כגון חניונים הבנויים מתחת לפני הקרקע.

מחסום זרוע מעוגל

המחסום בעל זרוע חלולה עשויה מתכת המובנית בצורה של גליל. המחסום מסיבי וחזק, ומתאים במקרים בהם אזור הכניסה רחב במיוחד. מוכר גם בשמו: מחסום מוט הזזה – מחסום צינור.

 

מחסומי חניה חשמליים מהווים פתרון יעיל ביותר עבור מגוון רחב של אזורים פרטיים וציבוריים. הם זולים יותר משער חשמלי רגיל, מהירים יותר וחשופים פחות לתקלות. לפני שבוחרים מחסום חניה חשוב לקחת בחשבון את הצרכים של החניה, תדירות השימוש במחסום, מטרת המחסום ועוד. מחסומי חניה, בניגוד לשערים חשמליים, אינם מונעים את מעברם של הולכי רגל ולכן הם נמצאים פחות בשימוש בבתים פרטיים או בכניסה למוסדות המצריכים הגנה גם בפני כניסת זרים.