השער החשמלי אינו רק שומר הסף של הבית אלא גם מהווה את כרטיס הביקור שלו. הוא הרושם הראשוני שמקבל האורח כאשר הוא מגיע לביקור. אמנם השער אינו רק אלמנט דקורטיבי, אלא בראש ובראשונה הוא אמור לתחם ולהגן על הסביבה הפנימית של הבית. עם זאת, שערים חשמליים תופסים נדבך משמעותי במראה החיצוני של חצר הבית ולכן לא כדאי להזניח את העיצוב והסגנון שלהם. לצורך העניין, שער מכובד במראה, מסיבי בצורתו החיצונית וצבוע כהלכה משדר רצינות ו”צו הרחקה” לגנבים וזאת לצד אלגנטיות ואסתטיקה הנדרשים גם הם.

 

סגנונות שערים חשמליים מעוצבים בקפידה בהתאם לקהל היעד ובהתאם לטעם של בעלי המקום. ברור ששער נגרר מסיבי, רחב וכבד בעיצוב פשוט על פי תקנים ברורים שיוצב בפתח מפעל יהיה שונה משער דקורטיבי נגרר המיועד לכניסה לחנייה של בית פרטי. המנגנון הוא אותו מנגנון, אבל העיצוב יהיה שונה.

 

חומרי הגלם של השער החשמלי

רוב השערים החשמליים כיום הם שערים הנפתחים על ידי חיישנים אוטומטיים או שלט רחוק. קיימת האפשרות לפתוח ולסגור שערים גם על ידי טלפון נייד חכם. השערים המועדפים לרוב על הקהל הישראלי הם שערים חשמליים העשויים מתכת משום שהם נוחים לאפשרויות מגוונות של עיצובים דקורטיביים ונחשבים בטוחים ונוחים לשימוש.

 

סגנון שערים אחרים הם השערים העשויים עץ. אלה מועדפים על ידי קהל שאוהב את תחושת החמימות הביתית ומעוניין ליצור אותה באמצעות העץ המאפשר גילוף אמנותי וצביעה כיד הדמיון. לשערי העץ ניתן להוסיף מנגנון חשמלי, ובכך ליצור שער דקורטיבי יפהפה וגם לשמור על נוחות תפעולו. חסרונו של השער העשוי מעץ הוא האפשרות הגבוהה יותר לבלאי ולהתיישנות שאינה מאפיינת את השער המתכת. התחזוקה של שער עץ (צביעה מחודשת) נדרשת יותר מאשר בשער מתכת. מעבר לשערי העץ והמתכת, ניתן למצוא בארץ שערים נוספים העשויים אלומיניום וברזל וכמובן שילובים שונים של עץ, זכוכית, מתכת ואף אבן.

 

סוגי שערים נפוצים בארץ

בבתים פרטיים נוכל למצוא סגנונות פתיחה שונים. לכל סגנון פתיחה הוראות לגבי עיצוב האזור של השער. שערי כנף נחלקים לשניים: דו כנף וחד כנף ונפתחים ונסגרים כמו דלתות. עיצוב החלל סביב מושפע מכך. עוד נמצא את שערי ההזזה שזזים על גבי מסילות ונעים בסמוך לגדר, וכמו כן נמצא גם את שערי ההרמה בהם המחסום עולה מעלה.

דקורציה ודמיון יכולים לייצר שערים חשמליים אסתטיים ואלגנטיים המשלבים מגוון חומרים בשער עצמו, אך חשוב לוודא כי אין סכנה לתקינות השער ולפעולתו הסדירה בשל העיצוב. זאת ועוד, המשקל העודף על השער עלול להוות בעיה, ולכן מומלץ לעצב שער חשמלי לבית על ידי איש מקצוע הבקיא בתחום עיצוב השערים החשמליים. ניתן לשלב זכוכיות מיוחדות אטומות ומעוטרות, שלבים רחבים או דקים כולל עמודים, פיתוחי עץ ומתכת במגוון סגנונות, חלונות הצצה, ידיות מאונכות או אופקיות, חריטה של כיתוב או סמל ייחודי ועוד.