הצורך בהגנה, בתיחום אזור ובביטחון מקבלים מענה מצוין על ידי שערים חשמליים מסוגים שונים. ההתנהלות השוטפת חייבת לכלול כללי בטיחות ברורים ומוגדרים כדי לשמור על בטחון הסובבים וכלי הרכב. שערים חשמליים מופעלים ברוב המקרים על ידי מנגנון חשמלי אוטומטי המגיב לסביבה באמצעות חיישנים מיוחדים. אלה מופעלים בהתאם ללחיצה על שלט רחוק, מצלמה, שומר הבניין, טלפון נייד או מערכת אבטחה.

 

הוראות בטיחות אלמנטריות בשערים חשמליים

שערים חשמליים בטיחותיים מצוידים בחיישן לזיהוי גופים בעת פעילות (עינית). החיישן אחראי על עצירת פעולת השער אם קיים אובייקט שנמצא במסלולו בעת הפתיחה או הסגירה. אם העינית אינה מגיבה במצב פתיחה או סגירה, יש לבדוק האם היא סטתה משום מה ממסלולה, אולי קיימת בעיה במגעים החשמליים שלה או שהקרן שלה נחלשה עם השנים וייתכן שיש צורך להחליפה. במקרה של תקלה יש להזמין מומחה לתיקון שערים חשמליים.

 

שלטי אזהרה מומלצים להצבה בצד כל שער, ויש להימנע מעיצוב סורגים או אלמנטים דקורטיביים העלולים להפריע לסגירה ולפתיחה כולל תלייה של קישוטים שונים. יש לשמור על מרווחים שאינם עולים על חמישה סנטימטר בין סורג לסורג (אם מדובר בשער בעל סורגים), ויש להמתין בסבלנות עד שכל השער או המחסום החשמלי ייפתח עד הסוף. אין להיתלות או לגעת בשער בעת הפתיחה והסגירה.

 

כל שער שונה מחברו, ולכן הוראות הבטיחות יתייחסו גם לטיב השער. שער נגרר הינו שער מאוד כבד ומסיבי. ניתן להבחין בו בכניסה ליישובים קטנים, לקיבוצים ולמושבים. בעלי בתים פרטיים יעשו שימוש בגרסה המעודנת יותר שלו. לעתים מוצב שומר בקדמת היישוב בסמוך לשער ולעתים מותקנת מנורה צהובה המהבהבת כאשר השער נפתח ונסגר. הסכנה במקרה זה היא האפשרות למחיצה בעת הסגירה של כנף השער, ולכן לנסות “להספיק” לעבור בשער כשהוא כבר קרוב להיסגר. לעומתו נמצא את השער המתרומם כלפי מעלה שנחשב בטיחותי יותר משום מסלול תנועתו. מומלץ לא להיצמד אל השער במהלך הפתיחה והסגירה ולא לעמוד לידו.

 

מערכות הפעלה

אם עולה ספק באשר לתקינות השלט המפעיל את השער, מומלץ לבדוק אותו ולא לעשות בו שימוש. יש לציין כי מערכת התפעול של שערים חשמליים עלולה לייצר בעיה אם אינה תקינה, אבל בארץ לא חלה חובת הבדיקה החוקית של שערים על ידי בודק מקצועי מוסמך. על בעל השער החשמלי להיות ער לפעולה שוטפת תקינה, לשמור על הוראות היצרן באשר להתנהלות ומומלץ להזמין בעל מקצוע אחת לכמה זמן כדי לוודא תקינות ולהימנע מבלאי מנוע או חלקים שעלול לייצר בעיה.

חשוב לציין כי לכל שער חשמלי קיימים מפתחות נטרול. אלה יהיו מונחים במקום קבוע וידוע לכל בני הבית או לכל השומרים של המבנה. המפתח מועיל במקרה תקלה וגם במהלך הפסקת חשמל. יש לצרף הוראות התנהלות ברורים למפתח. האפשרות לפתיחת השער ולשחרור מהיר יכולים להציל נפשות ולשמור מפני נזק לרכוש.